Tässä valoisassa kulmamallin Ladossa on toimiva pohjaratkaisu. Siinä on Lato 138 -mallista tuttu ikkunakäytävä ja iso oleskelutila talon keskellä. Kodinhoito on sijoitettu lähelle pääsisäänkäyntiä. Vanhempien makuuhuone on omassa rauhassaan talon päässä. Sen yhteydessä on myös ylellinen kotispa. Suojaisella sisäpihalla on katettu, koko talon levyinen terassi. Talon yhteydessä on autotallivarasto, jonka voi halutessa jättää pois.
Heti sisään tullessa avautuu näkymä sisäpihalle. Ikkunoiden sijoittelu on siten, että saadaan pitkiä näkymiä talon läpi ulos, jos väliovia pidetään auki. Olohuoneen jatkeena olevan työhuoneen väliseinäikkunat lisäävät tilantuntua. Lasten makuuhuoneet on sijoitettu siten, ettei niihin suoraa näkymää olohuoneesta, jos ovet ovat auki. Makuuhuoneiden yhteydessä on vaatehuoneet eli säilytystilaa on mahdollisimman paljon. Kulku talliin ja taloon pn sijoitettu eri puolelle kuin oleskelupiha. Näin saadaan pihalle yksityisyyttä.
B-versiossa pesutilat on käännetty terassin puolelle.
Pohjakuvan mitat ovat talon sisämitat.
Valitse alue
Minne aiot rakentaa Muuttovalmis- tai Sisusta itse -toimituksena?
Aluevalinta voi vaikuttaa hintaan.
Muuttovalmis- ja Sisusta itse -toimitukset saatavilla vain Pori-Tampere-Lahti-Kotka akselin alapuoliselle alueelle. Saatavilla myös muualle Suomeen myyjiemme kumppaniverkoston kautta.
Muuttovalmis377 730 €
Yhdellä sopimuksella saat valmiin kodin ja avaimet käteen! Lue lisää >>
Sisusta itse289 750 €
Sisusta itse -toimituksessa pääset osallistumaan talon sisäpintojen rakentamiseen ja sisustamiseen. Lue lisää >>
Elementtitoimitus108 390 €
Edullinen vaihtoehto jos haluat rakentaa talosi itse valmiista elementeistä, sillä voit vaikuttaa talobudjettiin paljon omilla valinnoillasi. Ei sisällä asennusta. Asennus saatavilla erikseen. Lue lisää >>
Kannustalon Muuttovalmis-toimituksessa on vakiona lämmönlähde, energiatehokkaat Tiivin ulko-ovet asunto-osaan sekä kuvien mukaiset terassit asennettuna. Huolehdimme myös rakennusaikana tavaroiden vastaanoton ja suojauksen sekä rakennusaikaisten työvaiheiden siivouksen. Luonnollisesti huolehdimme myös rakennusaikaisesta työturvallisuudesta Kannustalon toimituksen osalta.
Kun pohjalainen yrittäjänainen jotain päättää, niin sen hän myös tekee. marjo ahola-arvo haaveili kannustalon ladosta. lopulta ajatus sai tuulta alleen. nyt viisihenkinen perhe asuu marjon rakennuttamassa talossa kokkolan vikåssa.
Tässä talossa on päädyssä upea taloa kiertävä terassi ja sisällä yläkerrassa hieno ikkunaratkaisu. koti on 1,5-kerroksinen, huoneistoalaltaan 177 m2 ja kerrosalaltaan 207 m2.
Muotoilija ulla koskisen ja sameli rantasen perheelleen sunnittelema koti oli lähtökohtana kannustalon lato-mallistolle. ankaran selkeälinjainen, ikiaikainen muotokieli on saanut innoituksensa perinteisestä suomalaisesta ladosta. sen rehellinen tunnelma...