TEKSTI Riina Saarinen KUVAT Julia Pärssinen
Uima-allas kruunasi Harmajan kesäpihan
Aikanaan ero ja myöhemmin vielä tyttären muutto opiskelemaan toiselle paikkakunnalle toivat mukanaan suuren elämänmuutoksen. Silloin Anne Lähteenmäki päätti toteuttaa
pitkäaikaisen haaveensa omien toiveiden ja omaan nykyiseen elämäntilanteeseen sopivan kodin rakennuttamisesta. Rakennusprojektiin hyppääminen yksin tuntui aluksi hurjalta, mutta kuitenkin kutkuttavalta ajatukselta.

Projekti pääsi alkamaan juhannuksena 2020, ja visiona oli alusta lähtien puristaa koko
projekti pihan rakentamista myöten valmiiksi vuodessa. Kannustalon Harmaja puhutteli
moderniudellaan ja selkeydellään. Annen muuttovalmiissa Harmaja-kodissa on reilut 110
neliötä, jonka yhteyteen hän suunnitteli itse unelmiensa terassin uima-altaineen ja
pihasaunoineen.
– En edes kilpailuttanut muita talotoimittajia, vaan tiesin heti, että haluan Kannustalon.
Olimme jo aikanaan entisen puolisonikin kanssa haaveilleet Kannustalosta. Rakensin
kodin pääosin yhdessä koirani Alvarin kanssa, Anne muistelee.

Siro pyöreä takka hankittiin olohuoneeseen Valmistulelta. Annen rakkain huonekalu on isän aikanaan tekemä tuoli, joka entisöitiin uuteen kotiin. Anne kunnosti tuolin puiset osat ja ammattilainen verhoili sen Artekin kankaalla. Päätökset kodin sävyistä ja materiaaleista tehtiin yhdessä sisustussuunnittelija Helena Karihtalan kanssa.
Anne kävi rakennusaikana tontilla yhdessä Alvarin kanssa lähes joka päivä. Pihasauna saapui tontille ensimmäisenä. Anne viettikin itsenäisyyspäivää grillaten ystäviensä kanssa
saunan edessä pienellä pallogrillillä. Tarjoilut koottiin hauskasti saunan lauteille. Tästä seuraavana päivänä saapui talopaketti, jota pystytettiin kaksi päivää. Talon pystytyspäivä oli konkreettisen koskettava merkkipaalu rakennusprojektissa, eikä onnen kyyneleiltäkään vältytty. Anne ja Alvar pääsivät muuttamaan uuteen kotiinsa juhannuksensa 2021.
Aikataulussa siis pysyttiin ja kaikki valmistui kuin valmistuikin vuodessa. – Kaikki meni rakentamisessa kyllä super hyvin. Ajattelin tähän ryhtyessäni, että Kannustalo jos joku hanskaa tämän projektin, Anne kertoo.

Olohuoneen suurista ikkunoista avautuu näkymä Annen unelmien takapihalle. Olohuone jatkuu luontevasti suoraan terassille, jonne elämä keskittyy kesällä.
Annen pihan kruunaa suuri uima-allas, joka on aktiivisessa käytössä ympäri vuoden. Edellisessä kodissa allas muodostui niin tärkeäksi osaksi arkea ja hyvinvointia, että sellainen
oli saatava myös uuteen kotiin. Pihan suunnittelun lähtökohtana oli helppohoitoisuus ja se, että kaikki pihan alueet ovat yhteydessä toisiinsa. Perinteisen nurmikon sijaan Anne valitsi pihalleen suuren terassin sekä erilaisia kivilajeja, kuten luoto- ja liuskekiveä. Suoraan terassilta pääsee kulkemaan puuvajaan ja autotallille kaunista liuskekivipolkua pitkin.
– Piirsin itse ruutupaperille, mitä kaikkea pihalle voisi tulla. Minulle oli yllättävän selkeää ja helppoa päättää, mitä tulevalta pihaltani toivon, Anne kertoo.

Allas löytyi Alapeitteen valikoimista. Allas on kooltaan 600 x 350, vesisyvyydeltään 160 cm ja sen pohja pysyy vaivatta puhtaana robottipesurin avulla. Talo ja pihasauna
maalattiin omin voimin ja juuri oikea tummanharmaa sävy valikoitui useampien vaihtoehtojen joukosta. Terassi rakennettiin painekyllästetystä laudasta, joka käsitellään vaaleaksi sävytetyllä terassiöljyllä kerran vuodessa. Uima-altaan ja terassin rakentamisesta vastasi euralainen RTI Rakennus.

“Halusin takapihan, jossa pääsee kävelemään kaikkialle mukavasti ilman kenkiä”
Uima-allas oli heti selkeänä elementtinä mielessä, kun Anne lähti suunnittelemaan tulevan kotinsa pihaa. Mikäli pihalle haaveilee omasta altaasta, suunnitelmallisuus on tärkeää hyvissä ajoin. Altaan paalutukset tehtiin valmiiksi jo syksyllä 2020, mutta altaan harkkoperustukset ja muu piharakentaminen käynnistettiin huhtikuussa 2021. Maatyöt kaikkine
paalutuksineen olivat merkittävä kuluerä pihan budjetista.

Takapihalle suunniteltiin mukavia istumapaikkoja erilaisiin tarkoituksiin – yhdessä paikassa syödään, toisessa otetaan aurinkoa ja onhan pihalla myös paikat kuntoilulle, kutomiselle ja äänikirjojen kuuntelullekin. – Esteetikkona kasvitkin ovat minulle tärkeitä, kuten kukkaistutukset ja erilaiset puut. Nautinkin kaikenlaisesta pihalla puuhastelusta. Tosin teen pihalla aina vaan sitä, mitä kulloinkin tekee mieli tehdä. Halusin luoda mahdollisimman helppohoitoisen ja kauniina pysyvän pihan ilman nurmikkoa tai vaikeasti hoidettavia kasveja. Minulle oli alusta lähtien selvää, etten halua pihasta itselleni työleiriä, Anne kuvailee. Anne viettää takapihallaan aikaa usein yhdessä läheistensä kanssa. Silloin pöytä katetaan terassille ja grillataan, saunotaan ja uidaan. Anne kuvailee itseään kotitontuksi, joka nauttii suuresti ajan viettämisestä kotona. Siksi kodin onkin oltava Annelle kaikilta osin itselle mieluinen, omaan silmään kaunis, viihtyisä sekä käytännöllinen.

Istutusalue tehtiin omin voimin lapioiden. Talon selkeälinjaista tyyliä jatkava autotalli ja puuvaja löytyivät Kannustalon pihapuodista. “Kun järjestin tuparit, pyysin ettei kukaan toisi tavaraa, vaan mieluiten pihalle jotain istutettavaa. Ilokseni sainkin paljon kasveja lahjaksi, kuten kirsikka- ja omenapuun, Anne kertoo.

seuraa instassa @ominsiivin